FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Pressure saddle to silikonowa, miękka nakładka wsuwana na środkowy pasek buta Mitchella. Działa ona jak rodzaj amortyzatora, pozwalającego rozłożyć nacisk środkowego paska na większą część wierzchu stopy, by ulżyć dziecku w dyskomforcie, ewentualnym bólu lub by wspomóc leczenie rany.
Poczytaj więcej o AMORTYZATORACH.

Nie. Nie jest to dobra droga leczenia. Jeśli buty są za duże, pięta (której położenie w bucie jest kluczowe) nie leży poprawnie: odstaje od wkładki buta, wisi nad nią. To przekłada się na efekty leczenia - następuje regres. Zbyt duże buty wpływają także na stan skóry i nierzadko są przyczyną tworzenia się bardzo głębokich ran, których leczenie jest długotrwałe.
Przeczytaj o tym, JAK DOBRZE WYBRAĆ ROZMIAR BUTA?

Tak. Możemy wystawić fakturę na fundację lub stowarzyszenie. W tym celu należy w fundacji lub stowarzyszeniu dowiedzieć się o zasady wystawiania faktur dla organizacji pozarządowych, ponieważ każda fundacja reguluje te zasady poniekąd sama.

Nie. Skarpetki powinny być jak rękawiczki: dobrze dopasowane i przylegające do skóry. O cechach dobrych skarpet przeczytaj w naszej BAZIE WIEDZY w artykule: DOBRE SKARPETKI.

Pierwsze buty powinny być niezwykle dobrze dopasowane. Następne rozmiary dobiera się względem wymiaru stopy (szerokość i długość). Czasem "przeskoczenie" rozmiaru, np. z 1 do 3 nie będzie problemem, a czasem będzie to zbyt wielka różnica i konieczne będzie zakupienie butów w rozmiarze 2. Kwestia "przeskoczenia" rozmiaru jest także zależna od czasu leczenia oraz od stanu stopy.
Przeczytaj JAK DOBRZE DOBRAĆ ROZMIAR BUTA?

Jeśli zachodzi konieczność, szynę przyciąć należy. Niestety traci ona wtedy gwarancję.
Przeczytaj O SZEROKOŚCI SZYNY.

Nie. Pressure saddle, czyli nakładka amortyzująca nacisk środkowego paska stosowana powinna być w wyjątkowych sytuacjach, jak np. rana na grzbiecie stopy. Nie powinna być używana "na zaś", jako środek chroniący przed czerwonym śladem od paska.
Przeczytaj więcej KIEDY UŻYWAĆ AMORTYZATORA?

Nie. Zastosowanie jedynie samych butów (bez poprzeczki) nie daje pożądanych rezultatów i prowadzi do NAWROTU wady. Dzieje się tak dlatego, że stopy muszą być utrzymane w odwiedzeniu (które zapobiega skierowaniu się stóp do niepoprawnego położenia) oraz w zgięciu grzbietowym (które rozciąga permanentnie ścięgno Achillesa, które u dzieci z tą wadą jest za krótkie). Prawidłowe efekty leczenia wrodzonej stopy końsko-szpotawej uzyskuje się poprzez zastosowanie METODY PONSETIEGO wraz z jej wszelkimi wskazaniami, w tym ze stosowaniem SZYNY DEROTACYJNEJ.

Tak. Zgodnie z założeniami METODY PONSETIEGO, po fazie korygowania stopy opatrunkami gipsowymi oraz po zabiegu tenotomii (gdy był on konieczny) oraz zdjęciu gipsu po tenotomii, dziecko zaczyna używać SZYNY DEROTACYJNEJ. Składa się z dwóch butów oraz poprzeczki, utrzymujących w pełni skorygowane stopy dziecka w odpowiedniej pozycji, zapobiegając NAWROTOWI wady. Tylko dzięki zastosowaniu szyny derotacyjnej (dwa buciki + poprzeczka) możliwe są poprawne efekty leczenia tej wady.

Tak. Dziecko powinno stosować skarpetki, gdy nosi szynę. Stopa dziecka większość czasu spędza w bucie i jest podatna na wszelkiego rodzaju skórne problemy. By im zapobiec, należy stosować skarpetki. Należy ich używać również dlatego, żeby stopa w bucie pozostawała sucha.
O cechach dobrych skarpetek przeczytaj w naszej BAZIE WIEDZY w artykule: DOBRE SKARPETKI.