FAQ

Najczęściej zadawane pytania

By dokonać zakupu buta, należy mieć na niego ZLECENIE ADM wydane przez doświadczonego oraz kompetentnego lekarza lub konieczne jest posiadanie oficjalnej korespondencji z lekarzem prowadzącym leczenie dziecka, z której jasno i klarownie wynika, że zamówienie ADM (lub komponentu ADM) jest konieczne.
Jeśli posiadasz już takie zlecenie, możesz je załączyć podczas zamówienia w naszym sklepie lub przesłać e-mailem na adres: kontakt@clubfootfactory.pl do 7 dni od momentu złożenia zamówienia.

ORTEZA ADM to specjalna dynamiczna orteza stopowo-goleniowa stosowana w niektórych przypadkach u dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą. Orteza składa się z sandała ADM oraz specjalnego, dynamicznego (pozwalającego na ruch) mechanizmu ADM, który w swojej budowie ma dwie sprężyny: jedną odpowiedzialną za odwodzenie stopy (sprężyna STJ) oraz drugą odpowiedzialną za utrzymanie zgięcia grzbietowego (sprężyna TTJ). Każda ze sprężyn występuje w 3 rodzajach naprężenia: słabym, średnim lub mocnym. Stąd istnieje 9 kombinacji mocy sprężyn. Ich moc dopasowuje się względem stanu stopy. Dopasowanie sprzętu musi zrobić doświadczony w leczeniu stopy końsko-szpotawej i znający sprzęt lekarz.
Dowiedz się więcej o BUCIE ADM.

Pressure saddle to silikonowa, miękka nakładka wsuwana na środkowy pasek buta Mitchella. Działa ona jak rodzaj amortyzatora, pozwalającego rozłożyć nacisk środkowego paska na większą część wierzchu stopy, by ulżyć dziecku w dyskomforcie, ewentualnym bólu lub by wspomóc leczenie rany.
Poczytaj więcej o AMORTYZATORACH.

Nie. Nie jest to dobra droga leczenia. Jeśli buty są za duże, pięta (której położenie w bucie jest kluczowe) nie leży poprawnie: odstaje od wkładki buta, wisi nad nią. To przekłada się na efekty leczenia - następuje regres. Zbyt duże buty wpływają także na stan skóry i nierzadko są przyczyną tworzenia się bardzo głębokich ran, których leczenie jest długotrwałe.
Przeczytaj o tym, JAK DOBRZE WYBRAĆ ROZMIAR BUTA?

Tak. Możemy wystawić fakturę na fundację lub stowarzyszenie. W tym celu należy w fundacji lub stowarzyszeniu dowiedzieć się o zasady wystawiania faktur dla organizacji pozarządowych, ponieważ każda fundacja reguluje te zasady poniekąd sama.

Nie. Skarpetki powinny być jak rękawiczki: dobrze dopasowane i przylegające do skóry. O cechach dobrych skarpet przeczytaj w naszej BAZIE WIEDZY w artykule: DOBRE SKARPETKI.

Pierwsze buty powinny być niezwykle dobrze dopasowane. Następne rozmiary dobiera się względem wymiaru stopy (szerokość i długość). Czasem "przeskoczenie" rozmiaru, np. z 1 do 3 nie będzie problemem, a czasem będzie to zbyt wielka różnica i konieczne będzie zakupienie butów w rozmiarze 2. Kwestia "przeskoczenia" rozmiaru jest także zależna od czasu leczenia oraz od stanu stopy.
Przeczytaj JAK DOBRZE DOBRAĆ ROZMIAR BUTA?

Jeśli zachodzi konieczność, szynę przyciąć należy. Niestety traci ona wtedy gwarancję.
Przeczytaj O SZEROKOŚCI SZYNY.

Nie. Nie jest to wskazane. But ADM nie działa poprawnie z użyciem nakładki amortyzującej, blokując dynamiczne działanie buta.

Nie. Pressure saddle, czyli nakładka amortyzująca nacisk środkowego paska stosowana powinna być w wyjątkowych sytuacjach, jak np. rana na grzbiecie stopy. Nie powinna być używana "na zaś", jako środek chroniący przed czerwonym śladem od paska.
Przeczytaj więcej KIEDY UŻYWAĆ AMORTYZATORA?