SZYNA MITCHELLA (PONSETI)
Szyna Mitchella podobnie jak BUTY MITCHELLA jest jedną z najbardziej znanych oraz sprawdzonych szyn derotacyjnych stosowanych powszechnie na całym świecie. Wyróżnia ją standaryzacja, prosty design i duża użyteczność.
Najważniejsza decyzja jaką podejmiesz to zakup odpowiedniej szyny i butów do niej. Masz wybór! Nie decyduj pochopnie.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szyn i butów. Nie wszystkie one służą do utrzymania korekcji wrodzonej stopy końsko-szpotawej, np. TIBAX-BEBAX. Nie wszystkie także zalecone przez lekarza są odpowiednie. Zanim kupisz sprzęt dla swojego dziecka, poczytaj o nim. Wiele informacji o szynach i butach znajdziesz w grupie dla rodziców STOPY KOŃSKO-SZPOTAWE – FUNDACJA PONSETIEGO.
HISTORIA
Szyna Mitchella została zaprojektowana w 2005 roku przez amerykańskiego ortotyka – Johna Mitchella przy współpracy Dr. Ignacego Ponsetiego. Dr Ponseti zauważył, że buty używane dotychczas (buty Markella do szyny Denis Browne) były sztywne, nie przylegały do stopy idealnie, powodując otarcia i rany. Ich użycie było problematyczne w przypadku STOPY ZŁOŻONEJ – pięta w butach Markella nie leżała poprawnie, trudno ją też było kontrolować. Mitchell pracował nad projektem wiele lat, robiąc różne próbki, pokazując je doktorowi Ponsetiemu i weryfikując, co zadziałało, a co nie. Koniecznym stało się także opracowanie adekwatnej szyny, która miałaby poprawną budowę, łatwość regulacji i użycia i jednocześnie mogła stać się powszechna. Tak powstała szyna Mitchella. Szyna produkowana jest przez amerykańską firmę MD ORTHOPAEDICS.
SZYNA MITCHELLA CZY SZYNA PONSETI?
Szyna Mitchella czasem nazywana jest szyną Ponseti. By wyrazić wdzięczność dla pracy Dr. Ponsetiego i uznanie dla jego metody, na czarnym plastikowym łączniku (konektor) spajającym dwa ramiona szyny wybite zostało nazwisko Dr. Ponsetiego, stąd szyna występuje pod dwoma nazwami: szyna Mitchella lub szyna Ponseti.
BUDOWA
Szyna Mitchella zbudowana jest z 3 komponentów:
- ramiona – dwa ramiona, które na końcach są wygięte do góry (kąt 15°)
- łącznik – czarny łącznik (konektor) z napisem „Ponseti”, który spaja dwa ramiona szyny, pozwalając na regulację jej szerokości
- derotatory – dwa czarne kółka osadzone na końcach szyny z systemem szybkiego i łatwego mocowania buta „Quick Clip”, umożliwiające ustawienie stopnia derotacji stóp
PLUSY
- dobrej jakości materiały i estetyczne wykonanie
- lekka
- łatwe mocowanie buta do szyny
- możliwość płynnej regulacji szerokości, a tym samym dobrego dopasowania szyny do barków dziecka dziecka
- możliwość płynnego ustawienia odwiedzenia stóp
- dobrze tolerowana przez dzieci
MINUSY
- brak refundacji NFZ
- nieznana lub słabo znana przez lekarzy w Polsce, co powoduje, że nie jest powszechnie używana
ROZMIARY SZYN MITCHELLA
Szyna występuje w 3 rozmiarach w zależności od szerokości ramion:
Gdy dziecko kończy etap gipsowania i jest już po tenotomii, najczęściej zaczyna używać szyny w rozmiarze Extra Short, ponieważ jest bardzo wąskie w barkach.
TROCHĘ WIEDZY
W naszej Bazie Wiedzy znajdziesz wiele wartościowych artukułów. Kliknij przycisk poniżej i dowiedz się więcej!
ODWIEDŹ NASZ SKLEP
-
Pojedynczy but Mitchella – kolor szary550,00 zł
-
Szyna Mitchella (Ponsetiego)550,00 zł
-
Para butów Mitchella – kolor szary1100,00 zł
Opracowanie oraz grafiki dzięki wsparciu Fundacji im. Ignacego Ponsetiego.